FIFA 2018 Russia World Cup – Complete Match Fixtures/Dates

It’s no Longer News that the FIFA 2018 Russia World Cup is around the Corner and the Various Countries Involve are getting ready for the matches. Here we are going to Look at the Complete Match Fixtures/Dates for the World Cup which will take place in Russia (Also hosted by Russia).

The world’s largest football competition will begin on 14th of June, 2018 and will last till on the 15th of July, 2018

This 2018 FIFA World Cup will be the 21st FIFA World Cup, a quadrennial international football tournament contested by the men’s national teams of the member associations of FIFA.

READ THIS: 2018 FIFA World Cup Qualifiers – Brazil Beats Paraguay to Seal A Place in the World Cup Finals

FIFA 2018 Russia World Cup – Complete Match Fixtures/Dates

  • Group stages

Thursday 14 June

Russia vs Saudi Arabia (Group A) – Moscow (Luzhniki) – 4pm – ITV

Friday 15 June

Egypt vs Uruguay (Group A) – Ekaterinburg – 1pm – BBC
Morocco vs Iran (Group B) – St Petersburg – 4pm – ITV
Portugal vs Spain (Group B) – Sochi – 7pm – BBC

Saturday 16 June

France vs Australia (Group C) – Kazan – 11am – BBC
Argentina vs Iceland (Group D) – Moscow (Spartak) – 2pm – ITV
Peru vs Denmark (Group C) – Saransk – 5pm – BBC
Croatia vs Nigeria (Group D) – Kaliningrad – 8pm – ITV

Sunday 17 June

Costa Rica vs Serbia (Group E) – Samara – 1pm – ITV
Germany vs Mexico (Group F) – Moscow (Luzhniki) – 4pm – BBC
Brazil vs Switzerland (Group E) – Rostov-on-Don – 7pm – ITV

Monday 18 June

Sweden vs South Korea (Group F) – Nizhny Novgorod – 1pm – ITV
Belgium vs Panama (Group G) – Sochi – 4pm – BBC
Tunisia vs England (Group G) – Volgograd – 7pm – BBC

Tuesday 19 June

Colombia vs Japan (Group H) – Saransk – 1pm – BBC
Poland vs Senegal (Group H) – Moscow (Spartak) – 4pm – ITV
Russia vs Egypt (Group A) – St Petersburg – 7pm – BBC

Wednesday 20 June

Portugal vs Morocco (Group B) – Moscow (Luzhniki) – 1pm – BBC
Uruguay vs Saudi Arabia (Group A) – Rostov-on-Don – 4pm – BBC
Iran vs Spain (Group B) – Kazan – 7pm – ITV

Thursday 21 June

Denmark vs Australia (Group C) – Samara – 1pm – ITV
France vs Peru (Group C) – Ekaterinburg – 4pm – ITV
Argentina vs Croatia (Group D) – Nizhny Novgorod – 7pm – BBC

Friday 22 June

Brazil vs Costa Rica (Group E) – St Petersburg – 1pm – ITV
Nigeria vs Iceland (Group D) – Volgograd – 4pm – BBC
Serbia vs Switzerland (Group E) – Kaliningrad – 7pm – BBC

Saturday 23 June

Belgium vs Tunisia (Group G) – Moscow (Spartak) – 1pm – BBC
South Korea vs Mexico (Group F) – Rostov-on-Don – 4pm – ITV
Germany v Sweden (Group F) – Sochi – 7pm – ITV

Sunday 24 June

England vs Panama (Group G) – Nizhny Novgorod – 1pm – BBC
Japan vs Senegal (Group H) – Ekaterinburg – 4pm – BBC
Poland vs Colombia (Group H) – Kazan – 7pm – ITV

Monday 25 June

Uruguay vs Russia (Group A) – Samara – 3pm – ITV
Saudi Arabia vs Egypt (Group A) – Volgograd – 3pm – ITV
Spain vs Morocco (Group B) – Kaliningrad – 7pm- BBC
Iran vs Portugal (Group B) – Saransk – 7pm – BBC

Tuesday 26 June

Denmark vs France (Group C) – Moscow (Luzhniki) – 3pm – ITV
Australia vs Peru (Group C) – Sochi – 3pm – ITV
Nigeria vs Argentina (Group D) – St Petersburg – 7pm – BBC
Iceland vs Croatia (Group D) – Rostov-on-Don – 7pm – BBC

Wednesday 27 June

South Korea vs Germany (Group F) – Kazan – 3pm – BBC
Mexico vs Sweden (Group F) – Ekaterinburg – 3pm – BBC
Serbia vs Brazil (Group E) – Moscow (Spartak) – 7pm – ITV
Switzerland vs Costa Rica (Group E) – Nizhny Novgorod – 7pm – ITV

Thursday 28 June

Japan vs Poland (Group H) – Volgograd – 3pm – BBC
Senegal vs Colombia (Group H) – Samara – 3pm – BBC
England vs Belgium (Group G) – Kaliningrad – 7pm – ITV
Panama vs Tunisia (Group G) – Saransk – 7pm – ITV

READ: Bet9ja.com Account Registration | Bet9ja Sign up for Free

Round of 16

(Matches in bold are potential England fixtures)

Saturday 30 June

Group C winner vs Group D runner-up – Kazan, 3pm (Match 50)
Group A winner vs Group B runner-up- Sochi, 7pm (Match 49)

Sunday 1 July

Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)
Group D winner vs Group C runner-up – Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

Monday 2 July

Group E winner vs Group F runner-up – Samara, 3pm (Match 53)
Group G winner vs Group H runner-up – Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

Tuesday 3 July

Group F winner vs Group E runner-up – St Petersburg 3pm (Match 55)
Group H winner vs Group G runner-up – Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

  • Quarter-finals

Friday 6 July

Winner match 49 vs Winner match 50 – Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)
Winner match 53 vs Winner match 54 – Kazan, 7pm (Match 58)

Saturday 7 July

Winner match 55 vs Winner match 56 – Samara, 3pm (Match 60)
Winner match 51 vs Winner match 52 – Sochi, 7pm (Match 59)

  • Semi-finals

Tuesday 10 July

Winner match 57 vs Winner match 58 – St Petersburg, 7pm (Match 61)

Wednesday 11 July

Winner match 59 vs Winner match 60 – Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62)

Third place play-off

Saturday 14 July

Loser match 61 vs Loser match 62 – St Petersburg, 3pm

  • Final

Sunday 15 July

Moscow (Luzhniki), 4pm

Share this FIFA 2018 Russia World Cup – Complete Match Fixtures/Dates on your Social Media Account So that others can still know about it.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.